مجله خبری پرشین سازه

آشنایی با پروژه برج دوقلوی عرش در میدان صنعت

پروژه برج‌ دوقلوی عرش در زمینی به مساحت ۱۴۳۰۸ متر مربع در منطقه ۲  تهران در محدوده میدان صنعت و بلوار فرحزادی، برج‌ دو قلوی عرش مجموعاً در ۳۱ طبقه (۶ طبقه زیرزمین و یک طبقه همکف و ۲۴ طبقه روی زمین) با زیر بنای ۱۹۴،۸۶۳ متر مربع در حال ساخت می باشد.

 

برج دوقلوی عرش در مجموع از کاربری‌های زیر تشکیل شده است :

۱-طبقات زیرزمین اول تا ششم : پارکینگ به تعداد ۲۰۱۶ واحد، انباری و تأسیسات

۲-طبقه همکف تا سوم: تجاری (۸۹۵۸ متر مربع)

۳-طبقه چهارم: رستوران (۱۶۱۹ متر مربع) و نمایشگاه اتومبیل (۱۷۶۴ متر مربع)

۴-طبقه پنجم و ششم: ورزشی (۴۱۳۲ متر مربع) و سالن‌های پذیرایی (۴۰۳۲ متر مربع)

۵-طبقه هفتم: تأسیسات و فضای سبز

۶-طبقه هشتم تا بیست و چهارم: اداری (در دو برج مجزا و ۶۸۳۸۲ متر مربع)

 

امکانات و خدمات موجود در برج دوقلوی عرش :

۱-سیستم اعلام و اطفاء حریق

۲-روف گارن


۳-تهویه مطبوع

۴-دوربین مدار بسته

۵-سالن انتظار

۶-سالن کنفرانس

۷-سالن ورزش

۸-سیستم آنتن مرکزی

۹-سیستم هوشمند سازی ساختمان

۱۰-سیستم سرمایش و گرمایش

۱۱-معماری منحصربفرد و طراحی خاص و ویژه

۱۲-موقعیت جغرافیایی مناسب


 

مزایای برج دو قلوی عرش نسبت به سایر برج ها :

۱-موقعیت مناسب جغرافیایی پروژه فرحزادی

واقع شدن پروژه در منطقه دو شهرداری تهران که از لحاظ سطح توسعه یافتگی جزء مناطق ایده‌آل شهر تهران می‌باشد؛ وجود معابر متعدد در منطقه که منجر به ترافیک روان و دسترسی راحت به پروژه فرحزادی می‌گردد.سرانه فضای سبز در این منطقه بالامی باشد.


۲-توسعه یافتگی بالای منطقه جغرافیایی پروژه :

بر اساس مطالعات صورت گرفته در مناطق مختلف شهرداری تهران، بر اساس شاخص‌های متنوع رفاهی و توسعه‌یافتگی مانند اشتغال ساکنان و نوع آن، سواد ساکنان در منطقه و نیل به ادامه تحصیل، محل سکونت و امکانات آن، جایگاه اجتماعی افراد ساکن در منطقه و امنیت آن منطفه، شاخص‌های توسعه دیجیتالی، میزان درآمد و مصرف ساکنان منطقه و … منطقه دو شهرداری تهران جزء رتبه‌های بالای رفاه شهری و توسعه یافتگی محسوب گردیده است.


۳-دسترسی مناسب به نقاط مختلف تهران

به طور طبیعی در تعریف پروژه‌های بزرگ و فرا منطقه‌ای علی‌الخصوص در شهر تهران یکی از ویژگی‌های اساسی مورد توجه، وضعیت و شرایط دسترسی به پروژه قلمداد می‌شود. مسیرها و راه‌های مختلف دسترسی به پروژه عبارتند از:

۱-دسترسی از اتوبان نیایش- بلوار فرحزادی

۲- دسترسی از اتوبان همت- میدان صنعت   بلوار فرحزادی

۳-دسترسی از اتوبان چمران- پل مدیریت- بلوار دریا   بلوار فرحزادی

۴-دسترسی از اتوبان یادگار امام- خیابان ایوانک    بلوار فرحزادی مشخصات فیزیکی مناسب پروژه


مشخصات فیزیکی پروژه فرحزادی اعم از جزء بزرگترین مجتمع‌های تجاری و  اداری کشور بودن،  استفاده از قوی‌ترین سازه‌های فلزی، کاربری‌های متنوع اعم از تجاری، اداری، رستوران، شهربازی، نمایشگاه خودرو و … را می‌توان از جمله نقاط قوت پروژه عرش تلقی نمود.

۱- دید مناسب و عالی برای واحدهای اداری شمالی 

واحدهای شمالی هر دو برج ازنظر دیدی مناسب و مطلوب برخوردار می‌باشند. البته برج ۱  بر خلاف برج ۲ به دلیل باز بودن فضای جلوی آن(جنوبی)  دید و نور مناسب‌تری خواهد داشت. این عامل علاوه بر تاثیر بر ارزش جداره‌های مختلف بنا، ارزش برج ۲ را دو چندان می‌کند. شکل ذیل نمای شمالی هر دو برج را نشان می‌دهد.

۲- معماری زیبا و منحصربفرد پروژه

ساخت چند نمونه دیگر از نوع کاربری‌های تجاری و اداری مشابه پروژه فرحزادی در منطقه ۲ تهران را می‌توان از چالش‌های پروژه مذکور به دلیل افزایش رقابت در نظر گرفت. تئوری های مدیریت استراتژیک در چنین شرایطی، ایجاد تمایز را به عنوان یکی از  استراتژی‌های موفق در راستای پیروزی در فضای رقابتی معرفی می‌کنند. در رابطه با پروژه فرحزداری معماری زیبا و منحصر بفرد آن را می‌توان یکی از عوامل ایجاد تمایز این پروژه نسبت به پروژه‌های رقیب در منطقه دانست.

۳- وجود پارکینگ مناسب

طبقات زیر زمین اول تا  منفی ششم کاربری پارکینگ، تاسیسات و انبار اختصاص دارد. طبقات منفی چهارم تا ششم پارکینگ ویژه فضاهای اداری و دو طبقه روی آن پارکینگ‌های تجاری در نظر گرفته شده است. دلیل این امر قطع شدن آسانسورهای تجاری در تراز زیرزمین سوم می‌باشد.


۴- وجود دو ورودی مختلف در دو تراز مختلف

وجود دسترسی‌های مناسب عمودی و داشتن دو ورودی در دو تراز مختلف (ورودی غربی از بلوار فرحزادی در طبقه همکف و ورودی شرقی از خیابان سیف در طبقه اول تجاری) از مزایای پروژه محسوب می‌گردد.