مجله خبری پرشین سازه

پروژه چند منظوره مگا پارس

مجتمع چندمنظوره مگاپارس با طراحی معماری خاص و منحصر بفرد، اولین گرین مال ایران با حدود یک هکتار بام سبز، بزرگترین و مدرن‌ترین پروژه در قلب تهران است. این پروژه چندمنظوره در دست ساخت با زیربنای ۲۱۵۲۰۴ مترمربع در زمینی به مساحت ۲۶۳۴۱ مترمربع در ۲۴ طبقه (۵ طبقه زیرزمین، همکف و ۱۸طبقه روی همکف) از تکنولوژی و مصالح روز جهان بهره می‌گیرد که شامل ۳۳۸ واحد تجاری با زیربنای مفید چهل و چهار هزار مترمربع، مجموعه های ورزشی و فرهنگی با زیربنای مفید ۱۰۳۸۵مترمربع و ۱۵ واحد اداری با زیربنای مفید ۱۳۴۵۶ مترمربع و ۹ واحد رستوران، کافی شاپ و فود کورت با زیربنای مفید ۶۲۹۴ مترمربع است.

از ویژگی های خاص مجتمع تجاری و اداری مگا پارس اخذ گواهینامه های کنترل کیفی در تمام مراحل طراحی و ساخت از شرکت بازرسی فنیو بهره گیری از آخرین متدها و تکنولوژی های نوین ساخت می باشد.


از ویژگی های معماری  می توان به فرم خاص معماری، اتصال بام سبز بنا به تراز خیابان و تبدیل آن به پارکی واقعی و قابل تردد، در کنار نمای گسترده شیشه ای که این بنا را به یک نماد تبدیل می کند،  اشاره نمود. نمای شیشه ای ساختمان، که عاملی برای کاهش مصرف انرژی در آن است، آیینه ای است که جلوه سبز بام را دو چندان می کند.


معماری ویژه و منحصر به فرد این ساختمان خود به تنهایی، برانگیزاننده حس کنجکاوی همگان است و نگاه کاملا متفاوت سازندگان پروژه نسبت به طراحی های متداول  مراکز تجاری- اداری در کشور، انگیزه ای برای مردم است تا با این مقصد جدید گردشگری آشنا شوند. طراحی مدرن و همگام با پیشرفته ترین مراکز تجاری اداری روز دنیا در این پروژه، نه تنها تمامی جذابیت های لازم برای یک سرمایه گذاری مطمئن و پربازده را بوجود آورده است، بلکه از حیث عمران و آبادانی شهر و تامین منافع عمومی و ملی نیز واجد اهمیت می باشد.

موقعیت جغرافیایی مجتمع مگا پارس :

پروژه مگا پارس در بخش شمال شرق تهران در خیابان شریعتی، خیابان معلم ،‌نبش خیابان مرودشت واقع شده است.این پروژه به جهت سهولت دسترسی دارای ویژگی های چشمگیری است. برخی از مهمترین این ویژگی ها را به شرح زیر می توان برشمرد:

۲۲ ورودی مجزا به مجموعه 

نزدیکی به  شریان های اصلی شهر : بزرگراه امام علی، و بزرگراه صیاد شیرازی در شرق پروژه، بزرگراه رسالت، و بزرگراه همت در شمال مجموعه، و خیابان های دکتر شریعتی، دکتر بهشتی (عباس آباد)، و استاد مطهری (تخت طاووس) در غرب پروژه.

دسترسی آسان و سریع به شبکه قطار شهری (ایستگاه های مترو)

طراحی و اجرای فضای اختصاصی شبکه تاکسیرانی (خیابان اختصاصی) در ضلع جنوبی مجموعه که دسترسی آسان مراجعین به تاکسی ها را در فضای مجزا و مشخص را امکان پذیر می سازد

طراحی و تامین فضای پارکینگ برای بیش  ۳۰۰۰ دستگاه خودرو

همچنین خیابان های معلم در ضلع شمالی، مرودشت در ضلع غربی، و گوهری در ضلع شرقی مجموعه قرار گرفته

 

امکانات پروژه مگاپارس :


۱-بزرگترین روف گاردن یا باغ بام خاورمیانه با تخصیص یک هکتار فضای سبز

۲-آبشار مصنوعی با ارتفاع ۱۸ متر در ضلع غرب

۳-بلندترین دیوار سبز جهان با پوشش گیاهی طبیعی در ضلع شرقی۴-مجموعه ای ازفودکورت و رستوران های مدرن

 ۵-کافی شاپ و یک کافی شاپ معلق و قابل دسترسی با دو دستگاه آسانسور پانوراما

۶-اولین پردیس سینما و سالن تاتر در محدوده شرق تهران 

۷-بزرگترین سالن همایش و کنسرت در تهران 

۸-سالنهای ورزشی بولینگ، بیلیارد و پاتیناژ 

۹-شهر بازی

۱۰-تامبین ۲۸۰۰ باب پارکینگ


مجتمع  تجاری و اداری مگا پارس دارای کاربری‌ های متفاوتی از جمله پارکینگ، تجاری، اداری، ورزشی، خدماتی و فرهنگی می‌باشد که در ادامه اشاره خواهد شد.


۱- بخش تجاری :

این بخش شامل فروشگاهای کوچک و بزرگ، سالن‌های پذیرائی، رستوران و بانک و… می‌باشد که به تناسب متراژ هر واحد تجاری، انبار و پارکینگ اختصاصی در نظر گرفته شده است.  کلیه واحدها دارای سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی از نوع تهویه مطبوع می‌باشد. طرح معماری داخلی واحدهای تجاری با توجه به نظر صاحبان واحدها و تأئید مجری طرح شکل می‌پذیرد و نوع مصالح مصرفی از الگوی کلی مجتمع تبعیت می‌نماید


۲-بخش اداری :

این بخش شامل واحدهای اداری واقع در طبقة چهارم تا پانزدهم برج اصلی مجتمع جهت استقرار دفاتر اداری می‌باشد. هر دفتر اداری به تناسب متراژ واحد دارای انباری و تعدادی پارکینگ اختصاصی است

کلیه واحدهای اداری نیز مجهز به سیستم سرمایش و گرمایش از نوع تهویه مطبوع بوده و در مصالح بکار رفته در آن، متناسب با طرح کلی مجتمع استفاده شده است.

همچنین به منظور استقرار شرکتهای بزرگ در این مجتمع، کلیه طبقات اداری بصورت open office طراحی شده‌اند،‌ بطوریکه شرکتها بتوانند فضای داخلی را متناسب با نیاز خود طراحی و تقسیم‌بندی نمایند.


۳- بخش‌های خدماتی و فرهنگی ـ ورزشی :

به منظور ایجاد تسهیلات مکمل در مجموعه،‌ بخش‌های خدماتی مشتمل بر لابی‌های بزرگ، سالن‌های برگزاری مراسم،‌ رستوران‌ها، کافی‌شاپ، ، سوپرمارکت و سایر بخش‌های خدماتی مورد نیاز در نظر گرفته شده است.  علاوه بر آن، فضاهای فرهنگی و ورزشی نظیر سالن‌های سینما، کنسرت و انتظار، بولینگ، بیلیارد،‌ پاتیناژ و شهربازی در مجموعه لحاظ گردیده که این مجتمع را به فضایی مفرّح برای خرید،‌کار و تفریحات سالم نموده است.